2017 Flower Show Award Winners

This year we had over 350 people come by and checked out our show; and we counted 354 coins for the People’s Choice Award. Great job, everyone!

DIVISION I – SECTION A DESIGN

“FLYING OVER BURMA”

  • Elaine Schweitzer 1st Blue
  • KC Jeronimo 2nd Red
  •  Jan Griffin 3rd Yellow
  • Lisa Firm  4th White

 

“VICTORY IN CHINA”

  • Cassandra Banning 1st Blue
  • Cindy Card 2nd Red
  • Lisa Firm  3rd Yellow
  • Mikie Snyder 4th White

 

“REFLECTIONS ON THE CORAL SEA”

  • Christy Linke 1st Blue
  •  Diane Beaver 2nd Red
  • Barb Jacobson 3rd Yellow
  • Marci Wilcox  4th White

 

PETITE AWARD

Elaine Schweitzer

DIVISION I – SECTION B

“BRITAIN CELEBRATES THE MIRACLE OF DUNKIRK”- TABLE FOR 2

  • Joanne Mason 1st Blue
  • Phyl Lawson 2nd Red
  • Tuky Vargas 3rd Yellow
  • Vivian Ojeda 4th White

 

“ITALY CELEBRATES THEIR FREEDOM” -Alfresco Table

  • Darcy Stottlemyer 1st Blue
  • Joanne Mason 2nd Red
  • Pam Slagg 3rd Yellow
  • Mikie Snyder 4th White

 

“THE LIBERATION OF PARIS”- Exhibition Table

  • Parke Finold 1st Blue
  • Jill Anderson 2nd Red
  • Jan Griffin 3rd Yellow
  • Bess Treadwell 4th White

 

TABLE ARTISTRY AWARD

Darcy Stottlemyer

DIVISION I – SECTION C

“THE PEARL OF THE PACIFIC –  Underwater Disign

  • Cindy Card 1st Blue
  • Marci Wilcox 2nd Red
  • Sally Murphy 3rd Yellow
  • Joanne Mason 4th White

 

“MOON OVER THE MARIANAS” – Luminary Design

  • Jan Griffin  1st Blue
  • Bess Treadwell 2nd Red
  • Darcy Stottlemyer 3rd Yellow
  • Glenda Dawson 4th White

 

“MIRACLE AT MIDWAY” – Creative Design

  • Lisa Firm 1st Blue
  • Christy Linke 2nd Red
  • Darcy Stottlemyer 3rd Yellow
  • Glenda Dawson 4th White

 

DESIGNERS CHOICE AWARD

Jan Griffin

AWARD OF DESIGN EXCELLENCE

Jan Griffin

DIVISION II – HORTICULTURE

SECTION A- “FLOWERING AFRICA”

Christy Linke  Grower’s Choice Award

SECTION B – “THROUGH THE JUNGLE”

Darcy Stottlemyer Grower’s Choice Award

SECTION C – “JEWELS OF AFRICA”

Mary Collins  Grower’s Choice Award

SECTION D – “THE PRICKLES OF THE SAHARA”

Jan Griffin  Grower’s Choice Award

SECTION E – “HARSH ENVIRONMENTS”

Tuky Vargas  Grower’s Choice Award

SECTION F – “JOINT EFFORTS”

Jan Griffin Grower’s Choice Award

SECTION G – “ROLLING INTO LIBYA”

Jan Griffin Collector’s Showcase Award

SECTION H – PARACHUTES”

Mikie Snyder Grower’s Choice Award

SECTION I – “TAMING TUNIS”

Bess Treadwell Arboreal Award

SECTION J – “FIGHTING THE JUNGLE”

Arboreal Award

SECTION K- “SECRETS”

Jan Griffin Award of Merit

AWARD OF HORTICULTURE EXCELLENCE

Jan Griffin

DIVISION III – SPECIAL EXHIBITS

Linda Steele Green  1st Blue 

EDUCATIONAL TOP EXHIBITOR AWARD

Linda Steele Green

DIVISION IV – BOTANICAL ARTS HORTICULTURE

SECTION A – “AUDIO VISUAL CAMPAIGN”

Christy Linke  Plant City Garden Club Fairy Garden Award

SECTION B – RADIO/PRINT CAMPAIGNS

Bess Treadwell Plant City Garden Club Liz Miller Award